آمار بازدیدکنندگان

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterامروز287
mod_vvisit_counterدیروز1054
mod_vvisit_counterهفته جاری4821
mod_vvisit_counterهفته گذشته4173
mod_vvisit_counterماه جاری18630
mod_vvisit_counterماه گذشته17682
mod_vvisit_counterهمه روزها322980

حاضرین در سایت: 3 مهمان آنلاین
آدرس شما: 54.87.149.24
 , 
Today: بهمن 10, 1393

آدرس شرکت

آدرس کارخانه : اصفهان، کیلومتر 8 جاده دولت آباد، روبروی باسکول، انتهای جاده

تلفن : 03125836258
فاکس : 03125837453
تلفن همراه : 09131117341


تاریخچه و کاربرد آجر PDF چاپ

oicah2

 

آجر از پخته شدن خشت به دست می آید. کاربرد آجر از دوران بس کهن در ایران معمول بوده است. از آنجایی که آجر را از پختن خشت خام به دست می آورند در هر دوره تاریخی ابعاد آن کمابیش نزدیک به خشت است (خشت وقتی پخته می شد به علت تبخیر شدن آب آن ابعادش کمی کوچکتر می شد) مگر اینکه در یک بنا با توجه به مقاصد فنی و شرایط کار عمداً ابعاد آجر را متفاوت با خشت به کار رفته منظور کرده باشند.

ابعاد آجر در هر بنای تاریخی قطعاً نمایانگر دوره تاریخی آن نیست. در هر مقطع تاریخی با توجه به نوع خاک و مکان و شیوه اجرا آجر را ساخته اند. مروری اجمالی به دوره های ساختمانی تأیید بیشتری بر این مدعاست.

در بررسی مقابر ایلامی ( مربوط به هزاره دوم ) ابعاد آجرها بر سه دسته است:

cm 5/6 × 32 × 32 و cm 7×25×28 و cm 7×24~ 23 × 28

در بررسی آجرهای ایلامی مربوط به یک معدن در قرن 13 قبل از میلاد که به صورت نیمه کار شده اند این ابعاد دیده شده :

Cm 7/8 × 5/17×5/37 و cm 8/8 ×5/18 ×38

چنان که پیداست در یک دوره تاریخی ابعاد آجرها بسیار متفات از هم هستند.

در دوران ماد کاربرد آجر به صورت نیمه معمول تر می شود بر خلاف دوران ایلامی که استفاده از آجر به صورت درست بیشتر از کاربرد آن به صورت نیمه است .ابعاد آجر دردوران ماد با تقریب cm 10×5/17×33 است .

 

در کاوش های جرجان (در دشت گرگان) آجرهای دژشهر مربوط به دوران پارت و ساسانی به صورت ابعاد گوناگون زیرند:

cm 10×40×40 و cm 8×32×32 و cm 7×18×34

در دوران پارت نیز کاربرد آجر به صورت نیمه بیشتر است.

در قرون اولیه اسلامی کمابیش تنوع آجرهای دوران ساسانی معمول است و میانگین ابعاد آجر بیشتر cm10×33×33 است.

 

old-brick

 

در قرن چهارم هجری ( اواخر دوران آل بویه و آل زیار ) آجر ها به کوچکترین اندازه خود می رسند و میانگین ابعاد آجر ها در این دوران cm 5/3×5/16×5/16 است. این ابعاد آجر امروزه نیز در ناحیه خوزستان که خاک آن برای استفاده در ساخت آجر مناسب نیست همچنان معمول است.

 

29qjmkk

 

در تزیینات آجری بناهای آل بویه آجرهای کوچکتر (حتی به صورت پاره آجر) نیز تراشیده شده و به کار رفته است.

در مسجد جامع اصفهان در دوران آل بویه ابعاد بسیار متنوع و در ضمن کوچک آجر مشخص است. اکثر آجرهای این دوره ضخامتی حدود 3 سانتی متر دارند و آجرهای مستطیلی شکلی نیز با ابعاد cm 3×10×15 یا cm 3×12×16 به چشم می خورند.

 

2cf83g6

 

در دوران سلجوقی آجرهای معمولی بزرگتر می شوند و به میانگین cm 26 در طول و عرض می رسند. ولی همچنان در بناهای مختلف بسته به نوع اجرا تنوع اندازه ها را می بینیم. مثلاً در مسجد جامع اصفهان در گنبد جنوبی مربوط به دوران سلجوقی ابعاد آجر cm ×3×22×22 است.

ابعاد آجر دوره سلجوقی با همان تنوع تا دوران صفوی ادامه می یابد. مثلاً اندازه آجرهای به کار رفته در دیوارهای قبر سلطان جلپی اوغلی در سلطانیه (قرن هفتم هجری) cm 6×23×23 است.

 

old-brick1

 

لازم به ذکر است که در تمام این ادوار برای تزیینات آجری از آجرهای با ابعاد بسیار کوچک استفاده می کردند. مثلاً در مسجد جامع اصفهان در برخی از نماها ابعاد آجر cm5/4×5/2×5/2 است. این نماکارها مربوط به قرن ششم هجری می شود.

از زمان شاه عباس به بعد ابعاد آجرها کمابیش در میانگین cm 23×23 در طول و عرض ثابت می شود این اندازه ها امروزه در آجر ها باقی است.

گفتنی است که آجرهائی که برای کف سازی به کار می رفت معمولاً ابعادی متفاوت با آجرهای به کار رفته در دیوارها و پوشش ها داشت و اکثراً به شل مربع مورد استفاده داشت. مثلاً آجر فرش دوره سلجوقی به ابعاد cm 4×40×40 بود که بعداً با نام آجر نظامی همچنان شهرت یافت.

گرچه در دوره های مختلف آجرهای کف ابعاد متفاوت پیدا کردند و حتی به بزرگی cm 50×50 هم ساخته شدند مع الوصف بهترین اندازه آجر مخصوصاً برای فرش بامها که لزوم شیب بندی داشت cm 4×20×20 تشخیص داده شد زیرا کار با آن سهولت بیشتری داشت. این اندازه آجر در دوران قاجار بسیار متداول شد و به نام آجر فرشی خوانده می شد.

ضخامت آجرها نیز چنانچه در بررسی های اجمالی دیده شد تغییرات زیادی یافت .بیشترین ضخامت 3 گره ( حدود 5/13 سانت ) و کمترین حدود یک بهر(بهر = cm 3/3) بود.

گاهی برای فرش کف، آجر را به صورت هره کار می گذاشتند. در این صورت ضخامت آجر به روی سطح قرار می گرفت آجر کاری به صورت هره برای فرش کف، در جاهای پر رفت و آمد معمول بود چون آجر مقاومت بیشتری از خود نشان می داد.

 

33uba6g

 

آجر مربع قدی را در تقسیم بندی های گوناگون به کار برده اند:

1-  آجر کامل : قد

2-  نیمه آجر : نیمه

3-   آجر = سه قدی

4-   آجر = چارک

5-   آجر= کلوک (Kalook )

6-  نیمه آجری که از طول نصف شده باشد – قلمدانی

7-  اگر از یک نیم آجر یک مثلث کم کنند = کلاغ پر

8- اگر از آجر کامل یک مثلث کم کنند و آن را به صورت ذوزنقه در آورند = کله گوش

9- نیم لایی و آن صورتی از آجر است که آجر کامل از ضخامت نصف شده باشد.

 

types-brick2

 

آجر کله گوش ( Kalleh-goosh ) در بناهای ایلامی که آجرهای پیش بر کار می کردند دیده شده است.

گاه آجر به صورتی جز آنچه گفته شد درست می شد.  مثلاً  به  صورت حرف L  این گونه آجر ها را معمولاً  برای نماسازی  استفاده  می کردند.

 

types-brick1

 

طرز قرار گیری آجر در کار نیز اسامی مختلف دارد . مثلاً اگر آجرها به صورت ساده و افقی رویهم قرار گیرند رگ چین هستند.

اگر آجر ها به صورت عمودی کنار هم قرار گیرند هره چین نامیده می شوند که در خراسان به آن خرند گویند.

اگر آجر ها به صورت خوابیده در یک رج قرار گیرند دوال بندی است که معمولاً برای لبه بندی حاشیه باغچه ها و ... به کار می روند.

در ته رنگ هایی با زاویه های غیر قائمه از آجر کله گوش استفاده می شد . بهترین مثال چنبرۀ گنبد مسجد جامع یزد است که ته رنگی هشت ضلعی دارد.

 

old-brick2

 

آجر چینی در نما

به طور کلی آجر چینی به خصوص در نماسازی انواع بسیار متنوع و گسترده دارد. مثل کله راسته، درهم، پله ای بادبزنی، پالوده ای و ...

 

rm0gf8

 

یک نوع آجر چینی به صورت آبشاری است: آبشار = ژغر ( Zhaghar ) طرح آبشاری در گچبری هم هست منتها در آجر چینی زوایا قائمه اند ولی در گچبری ممکن است زوایا به صورت منحنی در آید.

در نما چینی به صورت بادبزنی، نما  را  به  مربعاتی  تقسیم کرده  هر مربع  یکی به صورت افقی و دیگری  به صورت  عمودی  چیده  می شود.

گاه نیز آجر چینی به صورت فخر و مدین است یعنی به صورت مشبک چیده می شود.

 

2lszo6a

 

آجر چینی ساده نیز متنوع است مثلاً به صورت 1 بر 3 یعنی درز عمودی رج بالایی روی  آجر رگ پایینی قرار می گیرد.

به نوعی چیدن آجر که در نماسازی فرورفتگی و برجستگی ایجاد شود « هشت و گیر » گویند. معروفترین هشت و گیر، هشت و گیر شیرازی است که فرورفتگی و برجستگی در هر شش بند و پنج رگ تکمیل و مجدداً تکرار می شود این نوع آجر چینی به شش بند شیرازی نیز معروف است.

 

آجر چینی به صورت گل انداز

در این نوع نماسازی آجر ها به صورت 5 رگی، 7 رگی، 9 رگی و ... طوری ترکیب می شوند که هر آجر نسبت به رج قبل یک کلوک عقب می رود تا نقش مورد نظر در وسط ایجاد شود ( مثل شش بند شیرازی ).

گل اندازها بسیاز مفصل و متنوع بودند حتی گاهی متن یک نوشته جای نقش را می گرفت. نمونه های خوب آن در مسجد جامع یزد و گنبد آرامگاه « ارسلان جاذب » در خراسان است. کنار آرامگاه ارسلان جاذب (واقع در سنگ بست خراسان) در دیواری که این مزار را به رباط معروف آن وصل می کند نمونه های زیبای خفته و راسته دیده می شود. گاهی گره سازی و گل انداز با هم مخلوط شده و ترکیب های زیبایی به وجود می آوردند. نمونه خوب آن مربوط به قرن سوم هجری در آرامگاه امیر اسماعیل سامانی است که معماری آن ادامه معماری پیش از اسلام ایران است.

گاهی آجر و کاشی پیش بر با هم مخلوط می شدند و گل انداز کاشی در متن نمای آجری چونان نگین چشمگیر می شد.

بهترین نمونه های گل انداز در برخ اخنجان ( Akhenjan ) خراسان و برج رادکان خراسان قابل ذکر است.

 

2i6ooj6

 

نوع دیگر کار آجری که باید آن را  به عنوان مادر  معقلی (مخلوط  کاشی و آجر) دانست  در  مقبره  خواجه  اتایک کرمانی  به  چشم  می خورد. در اینجا گل انداز آجر را می بینیم که در مرکز نقشهای آن کاشی معمولی به کار رفته است.

اما شاید زیباترین و شاخص ترین کار آجر و کاشی، اثر نفیسی است که در سنگان خراسان (در راه جام به زوزن) دیده می شود (گویا پای مغولان به آنجا نرسیده که چنین شاهکاری سالم مانده است).

 

295g7bn

 

در اینجا از آجر ها به صورت مشبک گل ها و موتیوهائی ساخته اند و زیر این شبکه تور مانند کاشی خودنمائی می کند.

 

 

برگرفته از وبلاگ تخصصی معماران ایران