روشهای جدید ساختمان سازی در جهان

روشهای جدید ساختمان سازی در جهان

ساختمان، بالا بودن وزن مرده ساختمان، سرعت پایین در ساخت و ساز، پایین بودن کیفیت و ایمنی و غیره می باشد، استفاده از مصالح سنتی و قدیمی رایج، ساختمان را سنگین و اجرای کار را طولانی تر میکند، تیرچه بلوک، آجر مجوف قطعات بتنی، موزائیک و سایر مصالح متداول، بار مرده را بالا برده ، هزینه ساختمان راگران و مقاومت آن را در مقابل زلزله کم می کند در ضمن ساختمان های پیش ساخته بتنی نیز پاسخگوی نیازهای موجود نمی باشند، زیرا در تحولات ساختمان سازی و فناوری های آن مواردی وجود دارد که تا کنون به آنها توجه کافی نشده است که خلاصه آن را به شرح زیر می توان مطرح کرد.
چگونه مدیریت کنیم؟ چه طرحی را انتخاب کنیم؟ معلومات چیست و مجهولات کدام است؟ نوع ساختمان را تعیین کنیم. کیفیت تا چه حد مهم است؟ چه مصالحی انتخاب کنیم؟ به جزئیات بیشتر توجه کنیم. برای مشتری ایجاد هر نوع تغییر امکان پذیر باشد. به طور مثال تغییر و جابجایی یک دیوار جداکننده (Partition ) میسر باشد. قیمت مهم است باید رضایت خریدار را جلب نمود. بتن، آهن و گچ باید درست مصرف شود. ساخت و ساز ساختمان را درست انجام دهیم. کار را مرحله به مرحله انجام دهیم، از یک شروع کنیم تا به صد برسیم و سوار کار باشیم و آن را هدایت کنیم و آنگونه نباشد که کار هدایتگر ما باشد. بهترین و بدترین بتن شامل آب، ماسه، سیمان، شن و آرماتور است. کیفیت در اختیار ماست، اگر دقت کنیم کار درست انجام می شود. بیشتر نارسایی ها ، کیفیت، زمان، هزینه و ایمنی بستگی به مدیریت دارد. آیا می توان مدیر خوبی بود؟ توجه داشته باشیم که رئیس با مدیر متفاوت است ، ما رئیس زیاد داریم ولی مدیر خوب کم داریم. در مدیریت: طرح، اجرا، آموزش، تحقیق و تصحیح حائز اهمیت است. از بین بردن تصورات غلط مانند اینکه ساختمان های بتنی با دوامتر از ساختمان های چوبی هستند. آهن، بتن و گچ مصالح اصلی موردنیاز می باشند. باید مصالح را استاندارد و درست انتخاب کنیم. برای این کار مدیریت خوب لازم است ، نه ریاست. باید مصالح را دقیقاً کنترل کنید. کیفیت خوب تاثیر زیادی در قیمت مصالح ندارد.
چه روشهایی برای انواع ساختمان ها مناسب است ؟
برای ساختمان های تجاری، اداری، صنعتی، آموزشی ، بیمارستان ، آپارتمان سازی و انبوه سازی Tilt – Up روش مناسبی است. ساختمان های مسکونی ، ویلا و آپارتمان تا چهارطبقه با Wood Stud (چوبی) و تا هفت طبقه با Metal Stud (فلزی ) مناسب می باشد. ساختمان های بلند اعم از اداری، مسکونی و هتل ها با سیستم اسکلت فلزی پیش ساخته پیچ و مهره، سقف های سبک فلزی یا چوبی، دیوارهای Metal Stud و استفاده از Isolator و دمپرهای ضد زلزله ، بار مرده ساختمان ها را به مراتب کم می کنند و در نتیجه وزن ساختمان کاهش می یابد.